تبلیغات
مسیح آسمانی - واتیكانز
مسیح آسمانی
یکشنبه 22 اسفند 1389

واتیكانز

یکشنبه 22 اسفند 1389

نوع مطلب :
نویسنده :مسیح آسمانی


واتیکان
شهر واتیکان کشوری است مستقل که در منطقه‌ای درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. این دولت-شهر مقر پاپ، رهبر کاتولیک‌ رم است ،وکلیسا یا قصر سلطنتی *سن پر* در داخل واتیکان بزرگ‌ترین کلیسای جهان است.
 
نمایی هوایی از میدان سنت پیتر که مرکز شهر واتیکان است.


  تاریخ
 سیاست
شخص اول در اداره شهر پاپ اعظم است که در عالی‌ترین مسند قرار دارد و حق قانون‌گذاری، قضاوت و اداره دولت به عهده اوست. واتیکان که به شهر پاپ‌سالاری (Holysee) شهرت دارد، به‌عنوان مرکز حکومت کلیسای کاتولیگ محسوب می‌شود.
به دلیل تاریخی، دولت حاکم بر واتیکان ساختاری خاص و منحصربه‌فرد دارد و همان طور که اشاره شد بعد از پاپ که در صدر است، دبیران رسمی منطقه از جمله حکمران و نماینده پاپ‌اعظم در کمیسیون قرار دارند که نه تنها این اعضا بلکه سایر افراد از سوی شخص پاپ انتخاب و در صورت خواست وی از مسند قدرت عزل می‌شوند.
حکمران شهر که در بسیاری از مواقع به عنوان ریاست جمهوری واتیکان مطرح می‌شود، در واقع وظیفه‌ای شبیه یک شهردار و یا مدیر اجرایی دارد.

واتیکان دولت‌شهری مستقل است که در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است. واتیکان با مساحتی در حدود ۴۴ هکتار، کوچکترین کشور دنیا و با جمعیتی در حدود ۸۰۰ نفر، کم‌جمعیت‌ترین کشور مستقل دنیا محسوب می‌شود.[۱][۲][۳]

واتیکان از سریر مقدس که نام حوزهٔ اسقف‌نشین این شهر است، متفاوت است. واتیکان دولت‌شهری مستقل است که در سال ۱۹۲۹ با توافق مقامات سریر مقدس و بنیتو موسولینی نخست‌وزیر ایتالیا بنیان نهاده شد، اما قدمت سریر مقدس به اوان پیدایش مسیحیت می‌رسد. سریر مقدس عالی‌ترین اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک و حکومت مرکزی کلیساهای کاتولیک به شمار می‌رود و در جامعهٔ بین‌المللی یک واحد مستقل واجد حاکمیت به شمار می‌رود که موضوع حقوق بین‌الملل است و در بسیاری از کشورها سفارتخانه و در بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی عضویت دارد. سفرای این کشور و نمایندگان پاپ نیز به طور رسمی نماینده و سفیر سریر مقدس نامیده می‌شوند و نه دولت‌شهر واتیکان. همچنین مصوبات واتیکان به زبان ایتالیایی منتشر می‌شود اما اسناد رسمی سریر مقدس به زبان لاتین است. این دو واحد حتی گذرنامه‌های متفاوتی نیز صادر می‌کنند. سریر مقدس گذرنامه‌های دیپلماتیک و خدماتی را صادر می‌کند و واتیکان گذرنامه‌های عادی.

کلیسای سن پتر بزرگ‌ترین کلیسای جهان است و در واتیکان قرار دارد.واتیکان دارای دو گروه و هسته امنیتی است، یکی گارد امنیتی سوییس که نیروی ارتش آن به صورت داوطلبانه از میان شهروندان سوییسی تشکیل شده است و دیگری "corpo della Gendarmeia " که نه تنها به عنوان نیروی ارتش منطقه واتیکان محسوب می شوند بلکه به عنوان محافظان شخصی پاپ نیز انجام وظیفه می‌کنند.
 
تقسیمات کشوری
 جغرافیا
واتیکان" که کوچکترین ایالت خودمختار اروپایی محسوب می‌شود، بر روی تپه‌ای به همین نام در شمال غرب شهر بزرگ رم واقع شده و گرداگرد آن را دیواری احاطه کرده است تا شهر و به خصوص پاپ‌اعظم را از خطر حملات خارجی محافظت کند.
به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری (CHTN)، واتیکان کوچکترین منطقه خودمختار و مستقل در جهان به شمار می‌رود و کل آن تنها 6/108 آکر است آب و هوای مدیترانه‌ای تابستان های گرم و خشک و زمستان هایی بارانی را برای آن به ارمغان می‌آورد و مانند شهر رم درجه دمای آن متغیر است. مه و بخار پراکنده در هوای شهر که ناشی از فواره بزرگ و عظیم‌الجثه سینت‌پیتر‌باسیلیکا است نیز موجب رطوبت هوا و پراکنش دائمی قطرات آب در هوا می‌شود.
این شهر کوچک اما مقتدر، تمامی نیازهای خود را برآورده می‌کند و دارای اداره پست، آتش‌نشانی، نیروهای پلیس، ایستگاه راه آهن، شبکه‌های نیروی برق، رستوران‌ها و شبکه انحصاری اینترنتی و از همه مهمتر بانک است بانکی منحصربه‌فرد در جهان که سیستم اطلاع‌رسانی اتوماتیک آن در میان زبان‌های گوناگون به زبان لاتین به کاربران خود اطلاعات می‌دهد.
امواج کوتاه شبکه رادیویی این شهر در سراسر دنیا قابل استفاده است و شبکه تلویزیونی و اینترنت آن نیز در دسترس همگان قرار دارد.
"رومانو" (Romano) که به صورت روزانه در ایتالیا، هفته‌نامه در انگلستان، اسپانیا، آلمان و فرانسه و ماهنامه در لهستان چاپ می‌شود، از سوی یک شرکت خصوصی تحت نظارت افراد غیر روحانی کاتولیگ منتشر می‌شود، اما اطلاعات رسمی و اداری آن محفوظ است.
در این نشریه مقالات و نوشته‌های رسمی که اطلاعات کلیسا را در بردارد با‌عنوان "Actapostlica sedis" درج می‌شود و بیشتر خوانندگان آن دانشجویان و افراد مرتبط با کلیسا هستند.
 
اقتصاد
واتیکان هیچ فرودگاهی ندارد و تنها یک باند هلیکوپتر به طول 852 متر در شهر دیده می‌شود.
خطوط راه‌آهن آن ایتالیا را به ایستگاه سینت‌پیترز متصل می‌کند و بیشتر برای جابجایی زائران از آن استفاده می‌شود. جالب آن است که پاپ ژان پل دوم، نخستین کسی بود که از قطارهای این خطوط استفاده کرد.
خطوط متروی آن نیز در مدت 10 دقیقه شهر را طی می کند.
در واتیکان از سیستم تلفن و پست انحصاری و کاملاً مستقل استفاده می‌شود و خطوط اینترنتی آن نیز در دسترس همه است.
هنگام استفاده از سیستم پست آن از افراد در خواست شده که از نوشتن هر نامی بجز "واتیکان" بر روی نامه‌ها خودداری کنند تابسته‌ها و نامه‌ها به طور مستقیم به شهر واتیکان برسد و به کشور دیگری نرود.
 مردم
این کشور کم جمعیت ترین کشور جهان بوده و دارای حدود 1000 نفر جمعیت مبباشد
تقریباً کل جمعیت 1000 نفری واتیکان از جامعه روحانیت هستند و درون محوطه محصور شده آن زندگی می‌کنند. تمام ساکنان این شهر شامل رجال و مقامات عالی‌رتبه، کشیش‌ها، راهبه‌ها و گارد امنیتی سوییسی، کاتولیگ هستند. در واقع شهر مرکز روحانیت و مذهب رم محسوب می‌شود.
علاوه بر آن حدود 3 هزار کارگر در شهر فعالیت دارند که خارج از حصار آن زندگی می‌کنند.
 
زبان رسمی مردم این شهر لاتین است، اما ایتالیایی و به طور بسیار محدودی دیگر زبان ها نیز استفاده می شود. زبان اصلی گارد امنیتی آلمانی است و در شبکه اینترنتی آن از زبان های آلمانی، فرانسه، اسپانیایی، انگلیسی و پرتغالی استفاده می شود.
فرهنگ
لازم بذکر است بدانیم کشور واتیکان در تعیین بسیاری از موارد فرهنگی و سیاسی جهان مسیحیت نقش مهمی را ایفاد می نماید و سالانه تعدا زیادی از مردم از این کشور بازدید می نمایند از این جهت بصورت تخصصی از طریق درآمد جهانگردان مذهبی سالیانه مقدار زیادی در آمد وارد این کشور میگردد. شهر واتیکان به خودی خود از تاریخ فرهنگی قابل‌توجهی برخوردار است. ساختمان‌هایی چون سینت‌پیتر باسیلیکا و کلیسای سیستین از زیباترین آثار هنری جهان است و آثار ارزشمندی از هنرمندان بزرگ تاریخ چون میکل آنژ و بوتیچلی را در خود جای داده است.
کتابخانه بزرگ شهر و مجموعه‌های ارزشمند موزه آن حاوی اطلاعات تاریخی شگرفی است که به لحاظ علمی و فرهنگی بسیار ارزشمند تلقی می‌شود.
در سال 1984 سازمان جهانی یونسکو، شهر واتیکان را در فهرست مناطق تاریخی خود ثبت کرد و تنها نمونه‌ای است که در آن کل یک کشور به‌عنوان اثری تاریخی ثبت می‌شود.
آنچه جالب توجه است، حضور چشمگیر مردان در شهر است زیرا ساکنان اصلی آن را مردان تشکیل می‌دهند و جمعیتی کثیر از آنها در واتیکان دیده می‌شوند.
حضور گردشگران و زائران به زندگی روزانه شهر تنوع خاصی می‌بخشد و دیدار پاپ اعظم در مراسم عشای ربانی و نیز آیین مذهبی و جشن‌ها برای آنها بسیار جالب است.


تاریخ

شهر واتیکان - کوچکترین کشور مستقل جهان - در ۱۱ فوریه ۱۹۲۹ طبق معاهده لاترن تأسیس شد.این عهدنامه بین «موسولینی» رئیس وقت دولت ایتالیا و پیپسی (papacy) - دفتر پاپ بالاترین قدرت کلیسای کاتولیک رم - پس از سالها مجادله منعقد شد. در سال ۱۹۸۴ با کنکوردا (concordat) - پیمان پاپ و دولت - عهدنامه جدیدی جایگزین شد. این عهدنامه جدید مانند عهدنامه قبلی، استقلال کامل کلیسای کاتولیک را در داخل شهر واتیکان به رسمیت می‌شناسد.

[ویرایش] حکومت

شخص اول در اداره شهر، پاپ اعظم است که در عالی‌ترین مسند قرار دارد و حق قانون‌گذاری، قضاوت و اداره دولت به عهده اوست. واتیکان که به شهر پاپ‌سالاری (Holysee) شهرت دارد، به‌عنوان مرکز حکومت کلیسای کاتولیک محسوب می‌شود.

به دلیلی که پیشینه‌ای تاریخی دارد، دولت حاکم بر واتیکان ساختاری خاص و منحصر به فرد دارد و همان طور که اشاره شد بعد از پاپ که در صدر است، دبیران رسمی منطقه از جمله حکمران و نماینده پاپ‌اعظم در کمیسیون قرار دارند که نه تنها این اعضا بلکه سایر افراد از سوی شخص پاپ انتخاب و در صورت خواست وی از مسند قدرت عزل می‌شوند.

حکمران شهر که در بسیاری از مواقع به عنوان رئیس جمهور واتیکان مطرح می‌شود، در واقع وظیفه‌ای شبیه یک شهردار و یا مدیر اجرایی دارد.

[ویرایش] نیروی نظامی

واتیکان دارای دو گروه و هسته امنیتی است، یکی گارد امنیتی سوییس که نیروی ارتش آن به صورت داوطلبانه از میان شهروندان سوئیسی تشکیل شده‌است و دیگری «corpo della Gendarmeria» که نه تنها به عنوان نیروی ارتش منطقه واتیکان محسوب می‌شوند بلکه به عنوان محافظان شخصی پاپ نیز انجام وظیفه می‌کنند.

[ویرایش] جغرافیا

واتیکان که کوچکترین ایالت خودمختار اروپایی محسوب می‌شود، بر روی تپه‌ای به همین نام در شمال غرب شهر بزرگ رم واقع شده و گرداگرد آن را دیواری احاطه کرده‌است تا شهر و به خصوص پاپ اعظم را از خطر حملات خارجی محافظت کند.

واتیکان کوچکترین منطقه خودمختار و مستقل در جهان به شمار می‌رود و کل آن تنها ۶/۱۰۸ آکر است آب و هوای مدیترانه‌ای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌هایی بارانی را برای آن به ارمغان می‌آورد و مانند شهر رم درجه دمای آن متغیر است. مه و بخار پراکنده در هوای شهر که ناشی از فواره بزرگ و عظیم‌الجثه سینت پیتر باسیلیکا است نیز موجب رطوبت هوا و پراکنش دائمی قطرات آب در هوا می‌شود.[۴]

این شهر کوچک اما مقتدر، تمامی نیازهای خود را برآورده می‌کند و دارای اداره پست، آتش‌نشانی، نیروهای پلیس، ایستگاه راه آهن، شبکه‌های نیروی برق، رستوران‌ها و شبکه انحصاری اینترنتی و از همه مهمتر بانک است. بانکی منحصربه‌فرد در جهان که سیستم اطلاع‌رسانی اتوماتیک آن در میان زبان‌های گوناگون به زبان لاتین به کاربران خود اطلاعات می‌دهد.[نیازمند منبع]

امواج کوتاه شبکه رادیویی این شهر در سراسر دنیا قابل استفاده‌است و شبکه تلویزیونی و اینترنت آن نیز در دسترس همگان قرار دارد.

«رومانو» (Romano) که به صورت روزانه در ایتالیا، هفته‌نامه در انگلستان، اسپانیا، آلمان و فرانسه و ماهنامه در لهستان چاپ می‌شود، از سوی یک شرکت خصوصی تحت نظارت افراد غیر روحانی کاتولیک منتشر می‌شود، اما اطلاعات رسمی و اداری آن تحت کنترل است.

در این نشریه مقالات و نوشته‌های رسمی که اطلاعات کلیسا را در بردارد باعنوان «Actapostlica sedis» درج می‌شود و بیشتر خوانندگان آن دانشجویان و افراد مرتبط با کلیسا هستند.

[ویرایش] اقتصاد

واتیکان هیچ فرودگاهی ندارد و تنها یک باند هلیکوپتر به طول ۸۵۲ متر در شهر دیده می‌شود.

خطوط راه‌آهن آن ایتالیا را به ایستگاه سینت پیترز متصل می‌کند و بیشتر برای جابجایی زائران از آن استفاده می‌شود. جالب آن است که پاپ ژان پل دوم، نخستین کسی بود که از قطارهای این خطوط استفاده کرد.

خطوط متروی آن نیز در مدت ۱۰ دقیقه شهر را طی می‌کند.

در واتیکان از سیستم تلفن و پست انحصاری و کاملاً مستقل استفاده می‌شود و خطوط اینترنتی آن نیز در دسترس همه‌است.

هنگام استفاده از سیستم پست آن از افراد در خواست شده که از نوشتن هر نامی بجز «واتیکان» بر روی نامه‌ها خودداری کنند تا بسته‌ها و نامه‌ها به طور مستقیم به شهر واتیکان برسد و به کشور دیگری نرود.[نیازمند منبع]

[ویرایش] مردم

موزه واتیکان یکی از دیدنی‌های مهم شهر واتیکان است.

این کشور کم جمعیت‌ترین کشور جهان بوده و دارای حدود ۱۰۰۰ نفر جمعیت می‌باشد.

تقریباً کل جمعیت ۱۰۰۰ نفری واتیکان از جامعه روحانیت هستند و درون محوطه محصور شده آن زندگی می‌کنند. تمام ساکنان این شهر شامل رجال و مقامات عالی‌رتبه، کشیش‌ها، راهبه‌ها و گارد امنیتی سوییسی، کاتولیک هستند.[نیازمند منبع] در واقع شهر مرکز روحانیت و مذهب رم محسوب می‌شود.

علاوه بر آن حدود ۳٬۰۰۰ کارگر در شهر فعالیت دارند که خارج از حصار آن زندگی می‌کنند.[نیازمند منبع]

زبان رسمی مردم این شهر لاتین است، اما ایتالیایی و به طور بسیار محدودی از دیگر زبان‌ها نیز استفاده می‌شود. زبان اصلی گارد امنیتی آلمانی است[نیازمند منبع] و در شبکه اینترنتی آن از زبان‌های آلمانی، فرانسه، اسپانیایی، انگلیسی و پرتغالی استفاده می‌شود.

[ویرایش] فرهنگ

لازم بذکر است که کشور واتیکان در تعیین بسیاری از موارد فرهنگی و سیاسی جهان مسیحیّت نقش مهمی را ایفا می‌نماید و سالانه تعداد زیادی از مردم از این کشور بازدید می‌نمایند. از این جهت بصورت تخصّصی از طریق درآمد جهانگردان مذهبی سالیانه مقدار زیادی درآمد وارد این کشور می‌گردد.

شهر واتیکان به خودی خود از تاریخ فرهنگی قابل‌توجهی برخوردار است. ساختمان‌هایی چون سنت پیتر بازیلیکا و کلیسای سیستین از زیباترین آثار هنری جهان است و آثار ارزشمندی از هنرمندان بزرگ تاریخ چون میکل آنژ و بوتیچلی را در خود جای داده‌است.

کتابخانه بزرگ شهر و مجموعه‌های ارزشمند موزه آن حاوی اطلاعات تاریخی شگرفی است که به لحاظ علمی و فرهنگی بسیار باارزشند.

در سال ۱۹۸۴ سازمان جهانی یونسکو، شهر واتیکان را در فهرست مناطق تاریخی خود ثبت کرد و تنها نمونه‌ای است که در آن کل یک کشور به‌عنوان اثری تاریخی ثبت می‌شود.

آنچه جالب توجه‌است، حضور چشمگیر مردان در شهر است زیرا ساکنان اصلی آن را مردان تشکیل می‌دهند و جمعیتی کثیر از آنها در واتیکان دیده می‌شوند.

حضور گردشگران و زائران به زندگی روزانه شهر تنوع خاصی می‌بخشد و دیدار پاپ اعظم در مراسم عشای ربانی و نیز آیین مذهبی و جشن‌ها برای آنها بسیار جالب است.

[ویرایش] پانویس

  1. Holy See (Vatican City)”. CIA — The World Factbook. Retrieved on 2007-02-22.
  2. Vatican City State”. Vatican City Government. Retrieved on 2007-11-28.
  3. The Principality of Sealand is generally classified as a micronation, not as an Independence sovereign state.
  4. خبرگزاری میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری (CHTN)

buy cialis online safely
جمعه 16 آذر 1397 07:45 ق.ظ

Kudos, A lot of posts!

we like it cialis price cialis patent expiration we choice cialis uk cialis soft tabs for sale cialis efficacit cialis price in bangalore bulk cialis generic cialis 20mg tablets cialis generika in deutschland kaufen cialis tadalafil online
Cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:36 ب.ظ

With thanks, I enjoy this!
how do cialis pills work cialis therapie safe dosage for cialis we recommend cialis info cost of cialis cvs cialis 10 doctissimo i recommend cialis generico buy name brand cialis on line buying brand cialis online cialis 5mg billiger
buy cheap cialis in canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:30 ب.ظ

This is nicely said. .
cialis professional yohimbe american pharmacy cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis rezeptfrei cialis dosage sublingual cialis online cialis sans ordonnance no prescription cialis cheap cialis daily dose generic generic cialis levitra
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:04 ق.ظ

Thank you, Helpful information!
achat cialis en itali generic for cialis cialis in sconto cialis therapie we like it safe cheap cialis rezeptfrei cialis apotheke generic cialis with dapoxetine brand cialis generic cialis lilly tadalafi prescription doctor cialis
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 04:57 ب.ظ

Really loads of beneficial info!
cialis tablets prix de cialis overnight cialis tadalafil fast cialis online cialis generika cialis prezzo al pubblico cialis dose 30mg cialis generico en mexico cialis 5 mg funziona we like it cialis price
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 05:37 ق.ظ

With thanks. Plenty of facts.

order cialis from india how to buy cialis online usa can i take cialis and ecstasy venta cialis en espaa buy online cialis 5mg cialis uk next day where to buy cialis in ontario cialis lowest price low cost cialis 20mg cialis 5mg billiger
Cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 05:33 ب.ظ

Lovely facts. Thanks a lot!
dose size of cialis buy cialis online legal cialis for sale in europa generic cialis at walmart dosagem ideal cialis generic cialis buy cialis online cheapest overnight cialis tadalafil cialis generic availability buy cheap cialis in uk
buy cheap cialis in canada
دوشنبه 12 آذر 1397 05:19 ق.ظ

Wow tons of awesome data.
sialis buy online cialis 5mg cialis online deutschland cialis pills canadian discount cialis generic cialis pill online cialis online holland cialis free trial opinioni cialis generico online cialis
buy cialis with no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 04:59 ب.ظ

Amazing a lot of excellent knowledge.
purchase once a day cialis wow cialis tadalafil 100mg price cialis per pill cialis coupons printable cialis generico postepay price cialis per pill cialis for sale in europa buy cialis online legal price cialis wal mart pharmacy cialis generika
buy cialis us pharmacy
یکشنبه 11 آذر 1397 04:55 ق.ظ

Amazing quite a lot of beneficial material!
are there generic cialis generic cialis pill online cialis generico postepay cialis cost opinioni cialis generico tadalafil 20mg buy cialis sample pack buy generic cialis buying cialis on internet rx cialis para comprar
Cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 05:33 ب.ظ

Position very well taken!.
cialis diario compra buy cialis cialis online napol we like it safe cheap cialis wow cialis tadalafil 100mg tadalafil 20 mg cuanto cuesta cialis yaho order generic cialis online achat cialis en itali cialis coupons
buy cialis online best price
شنبه 10 آذر 1397 04:32 ق.ظ

With thanks, Very good stuff.
cialis uk next day estudios de cialis genricos cialis for sale enter site 20 mg cialis cost buy cialis online online prescriptions cialis we choice cialis pfizer india comprar cialis navarr cialis authentique suisse cialis rckenschmerzen
Cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 05:16 ب.ظ

You actually mentioned that exceptionally well!
link for you cialis price cialis kaufen only best offers 100mg cialis cialis dosage recommendations cialis canada cialis 30 day sample cialis 10 doctissimo acheter cialis kamagra cialis prices where do you buy cialis
buy generic cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 05:31 ق.ظ

Effectively expressed truly. !
tadalafilo cialis purchasing enter site very cheap cialis enter site natural cialis we recommend cheapest cialis link for you cialis price we use it cialis online store acquisto online cialis cialis name brand cheap online cialis
Buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:11 ب.ظ

Cheers, An abundance of information.

prices for cialis 50mg buy cialis sample pack viagra cialis levitra prezzo di cialis in bulgaria cialis lilly tadalafi cialis dosage amounts cialis generic tadalafil buy cialis 20 mg effectiveness no prescription cialis cheap prescription doctor cialis
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:21 ق.ظ

You suggested this fantastically.
cialis 200 dollar savings card sublingual cialis online recommended site cialis kanada we like it cialis soft gel we recommend cheapest cialis we recommend cialis best buy cialis 20mg preis cf cialis 5 mg para diabeticos best generic drugs cialis cialis pills
Cialis pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:45 ق.ظ

Superb content. With thanks.
cialis from canada we use it 50 mg cialis dose only best offers 100mg cialis order cialis from india acquistare cialis internet pastillas cialis y alcoho walgreens price for cialis overnight cialis tadalafil interactions for cialis cialis 5 mg
generic levitra
جمعه 20 مهر 1397 12:36 ب.ظ

Very good info. Many thanks!
levitra prices buy 10 mg levitra buy generic levitra buy levitra online levitra 20 mg bayer prezzo levitra levitra 20mg levitra 10 mg kopen buy generic levitra levitra 10 mg kopen
Generic cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 09:00 ب.ظ

You suggested that perfectly.
try it no rx cialis weblink price cialis cialis qualitat cialis sans ordonnance buy original cialis achat cialis en suisse achat cialis en europe cialis soft tabs for sale click here to buy cialis best generic drugs cialis
buy cialis uk
یکشنبه 8 مهر 1397 09:19 ب.ظ

Thanks! An abundance of stuff!

cialis 30 day trial coupon cialis baratos compran uk cialis tablets australia cialis dosage recommendations viagra vs cialis cialis generisches kanada cialis professional from usa brand cialis generic cialis coupons we like it cialis soft gel
canadian pharmacies without an rx
یکشنبه 1 مهر 1397 02:29 ق.ظ

Nicely put, Cheers!
canadian pharmacy king canadian government approved pharmacies canadian pharmacies online prescriptions northwest pharmacies online aarp recommended canadian online pharmacies canadian pharmacies-24h drugs for sale usa northwest pharmacy canada canadian rx world pharmacy canadian discount pharmacies in ocala fl
cialisvbuy.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 11:36 ب.ظ

Really lots of helpful data!
cialis 20mg cialis rezeptfrei sterreich low dose cialis blood pressure buy original cialis side effects for cialis side effects for cialis cialis lowest price no prescription cialis cheap cialis uk next day cialis pills in singapore
canadian medications list
چهارشنبه 14 شهریور 1397 06:21 ق.ظ

Very good tips. Cheers.
canada rx online pharmacies online canadian pharmacy Northwest Pharmacy most reliable canadian online pharmacies drugs for sale online Northwest Pharmacy drugs for sale on internet canadian discount pharmacies in canada buy viagra 25mg
http://cialisees.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:29 ق.ظ

Regards. I appreciate this.
cialis lowest price click now buy cialis brand when can i take another cialis cialis pills price each buy cialis online nz buy cialis online cheapest side effects for cialis generic cialis soft gels venta de cialis canada cialis patent expiration
http://cialisyoues.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 05:19 ب.ظ

Effectively voiced really! .
sialis cialis bula cialis 5 mg schweiz acquistare cialis internet cialis 5 mg schweiz cialis rezeptfrei how to purchase cialis on line cialis 5mg prix cialis without a doctor's prescription cialis for bph
viagra generic
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:11 ق.ظ

Fantastic posts. Regards!
buy viagra pharmacy purchase viagra online uk buy viagra without consultation uk sildenafil viagra buy viagra walgreens rx sildenafil cost of viagra where can i buy cheap viagra buy generic viagra paypal buy viagra online rx.
Buy cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 09:13 ق.ظ

You stated this really well!
purchase once a day cialis cialis coupons buy cheap cialis in uk cialis 20 mg cost cialis 20mg preis cf venta de cialis canada link for you cialis price cialis sale online does cialis cause gout cialis 20mg prix en pharmacie
Viagra cost
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 07:23 ب.ظ

With thanks, Valuable stuff.
where can i buy cheap viagra online viagra from pharmacy buy viagra online rx. buy viagra overnight shipping buy viagra superdrug get viagra where can i buy generic viagra online safely purchase of viagra best place to buy viagra online buy canada viagra
Online cialis
شنبه 18 فروردین 1397 09:33 ق.ظ

You said it very well..
tadalafil 20mg venta de cialis canada tadalafil 20mg chinese cialis 50 mg buying cialis on internet low cost cialis 20mg cialis wir preise achat cialis en europe we like it safe cheap cialis acheter cialis kamagra
foot pain ball
یکشنبه 4 تیر 1396 05:48 ب.ظ
I drop a comment when I appreciate a article on a blog or I have something to contribute to the conversation.
Usually it's triggered by the fire displayed in the post I read.
And on this post مسیح آسمانی - واتیكانز.
I was actually excited enough to drop a
thought :-) I actually do have 2 questions for you if
you don't mind. Is it only me or do some of the remarks look like they are left by brain dead visitors?
:-P And, if you are posting at additional social sites, I would like to follow everything fresh you have to post.
Would you make a list the complete urls of all your public pages like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30